22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Hasłem przewodnim Dnia Ziemi w 2022 roku jest ,,Zainwestuj w Naszą Planetę”. Celem dnia jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu.
To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie. Uczniowie szkoły Podstawowej w Mokrem podejmują działania wspierające naszą planetę. Brali udział w Konkursie Gminnym ,, Skarby przyrodnicze i kulturowe Gminy Zamość”. Anna Bondyra z klasy VIII zajęła I miejsce, Aleksandra Bondyra z klasy VI- III miejsce. Uczniowie klasy IV uczestniczyli w programie antynikotynowym ,,Bieg po zdrowie”. 22 kwietnia cała społeczność szkolna przebrała się na zielono, przygotowała gazetki klasowe, prezentacje multimedialne propagując tym postawy proekologiczne
i prozdrowotne.
Dzień Ziemi
- 6
,,Wiosna, wiosna- ach to ty!"
Wprawdzie astronomiczna wiosna rozpoczyna się w dniu równonocy wiosennej czyli 21 marca ale dopiero gdy odczuwalna temperatura powietrza wzrasta, rośliny budzą się, wypuszczają liście i zakwitają wtedy sprawdzają się słowa piosenki Marka Grechuty:
Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto posadziłem vis a vis
Zapachniało zajaśniało wiosna ach to ty
Wiosna wiosna wiosna ach to ty.
Nie tylko przedszkolaki przywitały wiosenne słońce na placu zabaw ale i jaszczurki też postanowiły powygrzewać się na ciepłych kamieniach nieopodal huśtawek. (EA)
28
Katyń... ocalić od zapomnienia
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej dokonanej przez rosyjskiego okupanta 82 lata temu w roku 1940.
Aby upamiętnić ofiary tej zbrodni w całej Polsce od roku 2007 sadzone są Dęby Pamięci z mottem: ,,Katyń... ocalić od zapomnienia". Program ten zyskał dużą popularność i w znaczący sposób przyczynił się do zachowania i przekazywania pamięci o znanych i nieznanych Obywatelach państwa polskiego, niemal 22 tysiącach osób – skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni.
Przed szkołami w Polsce zasadzone zostały liczne dęby w myśl zasady - JEDEN DĄB - JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ a my uczniowie staniemy się w ten sposób ważnym ogniwem w łańcuchu pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Nasz dąb posadzony kilka lat temu poświęciliśmy pamięci podporucznika Stanisława Witeszczaka - żołnierza I Brygady Legionów, po odzyskaniu niepodległości pełnił funkcję kierownika szkoły powszechnej w Zamościu. Jako uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku został jeńcem Armii Czerwonej w obozie w Kozielsku, zamordowany i pochowany w Katyniu. (źródło: zamościopedia.pl) (EA)
SP Mokre w Warszawie
12 kwietnia 2022 r. odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy. Uczestniczyli w niej uczniowie klas 2-8
z nauczycielami. Wyjechaliśmy autokarem o godz. 6.00. Podczas jazdy pan przewodnik opowiadał nam wiele ciekawostek i było bardzo zabawnie. Do stolicy dotarliśmy ok. godz. 10.00.Najpierw poszliśmy na Starówkę, po której oprowadziła nas pani Agnieszka. Pokazywała nam różne pomniki
i zabytki, m. in. kolumnę Zygmunta III Wazy, pomnik Jana Kilińskiego, Adama Mickiewicza, Bolesława Prusa, Józefa Piłsudskiego i Mikołaja Kopernika, a także Syrenkę Warszawską. Oprócz tego widzieliśmy Pałac Prezydencki, Zamek Królewski i Barbakan. Obserwowaliśmy również zmianę warty przy grobie Nieznanego Żołnierza. Zwiedzanie Starówki zakończyliśmy zjedzeniem pysznego obiadu w restauracji. Następnie udaliśmy się na piechotę do Centrum Nauki Kopernik, które było niewątpliwie największą atrakcją. Znajdowało się tam mnóstwo stanowisk do samodzielnych doświadczeń i obserwacji naukowych. Przykładowo mogliśmy usłyszeć muzykę wytworzoną przez sztuczną inteligencję, poeksperymentować z częstotliwością fal dźwiękowych, mieszać ze sobą kolory, przetestować naszą pamięć, zadawać pytania robotowi, przeprowadzać różne doświadczenia fizyczne, a nawet sprawdzić się w jeździe na wózku inwalidzkim! Można śmiało rzec, że uczyliśmy się poprzez zabawę. Atrakcji w CNK było tak wiele, że wymienianie ich wszystkich potrwałoby naprawdę długo.Po trzech godzinach zwiedzania wyruszyliśmy autokarem w drogę powrotną. Podróż minęła wszystkim przyjemnie i wesoło. Do Mokrego dotarliśmy przed 22.00. Wrażenia były niesamowite, a wyjazd zdecydowanie udany! Poniżej umieściliśmy zdjęcia z wycieczki.
16
Młodzież zapobiega pożarom
4 kwietnia w Szkole Podstawowej w Białowoli odbyły się eliminacje gminne 45 edycji OTWP pt. Młodzież Zapobiega Pożarom. Uczniowie Szymon Hałasa I grupa wiekowa oraz Lena Płoszaj II grupa wiekowa reprezentowali naszą szkołę na etapie gminnym. Turniej miał na celu popularyzację wiedzy przeciwpożarniniczej, kształtowania umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
Doradztwo zawodowe
W ramach zajęć z Doradztwa Zawodowego uczniowie klasy VIII mają możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną zamojskich szkół średnich. Zespoły promocyjne przedstawiały konkretne korzyści z podjęcia nauki w ich placówkach. W bieżącym roku szkolnym odwiedzili już nas przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego (dawny Rolniczak) oraz Technikum Hotelarskie. Ósmoklasiści łączyli się też zdalnie z przedstawicielami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 (Ekonomik)
Dzień Świętego Patryka
17 marca w Irlandii obchodzony jest Dzień Świętego Patryka.Aby poszerzyć wiadomości o kulturze krajów anglosaskich uczniowie poznali słowa związane z tym świętem, rozwiązywali quiz o najciekawszych miejscach Irlandii, rysowali symbol - koniczynkę.Smacznym elementem obchodów był Zielony Piknik. Uczniowie z pomocą rodziców przygotowali przekąski w zielonym kolorze.Wszyscy bardzo się postarali, było wesoło i smacznie!
1
Paczka dla zwierzaczka
Za nami kolejna akcja! Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunem Jadwigą Kalinowską zorganizowało w naszej szkole akcję „Paczka dla zwierzaczka”. Zebrano 18,900 kg suchej karmy, 6,425kg mokrej karmy, 1 szelki, piłeczkę i gryzaczek. Zebrane dary pan Eryk Adamczuk przekazał do zamojskiego schroniska. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji, komu los zwierząt nie jest obojętny. (JK)